Najczęstsze błędy podczas jazdy motocyklem


                        Jazda motocyklem to fascynujące doświadczenie, jeśli poświęca się jej całą swoją uwagę bez podejmowania niepotrzebnego ryzyka. Jednak wielu motocyklistów popełnia zupełnie niepotrzebne błędy, które mogą mieć negatywny wpływ na ich jazdę i innych użytkowników dróg. Czy znasz najczęstsze błędy i wiesz, jak łatwo ich uniknąć?                          

Wszystko zaczyna się od Ciebie

Jeśli chcesz bezpiecznie jeździć na motocyklu, nie możesz obejść się bez wysokiej jakości sprzętu ochronnego. Jest to homologowany kask, wysokiej jakości odzież motocyklowa, rękawice ochronne, stabilne buty motocyklowe i inne niezbędne akcesoria. Lepiej zapłacić więcej za sprzęt motocyklowy, aby czuć się bezpiecznie i komfortowo, ponieważ każdy typ motocykla i styl jazdy wymaga innych elementów bezpieczeństwa i akcesoriów. MotoZem specjalizuje się w najwyższej jakości i sprawdzonym asortymencie moto dla kierowców i kobiet wszystkich kategorii. W sklepie MotoZem można więc znaleźć odpowiedni sprzęt w odpowiedniej jakości i cenie. Innym częstym problemem jest brak konserwacji motocykla. Nawet jeśli wydaje ci się, że wszystko działa jak należy, zawsze sprawdzaj ciśnienie w oponach, poziom oleju i działanie hamulców. Regularnie poświęcaj czas na bardziej szczegółową inspekcję i skup się na mniej problematycznych częściach swojego jednośladu. To, z czym zmagają się motocykliści, to również nieprawidłowa technika jazdy. A przecież prawidłowa technika jazdy to podstawa bezpieczeństwa na motocyklu. Szczególnie początkujący kierowcy mają problemy z hamowaniem, pokonywaniem zakrętów (link do innego artykułu) i techniką utrzymania równowagi. Rozwiązaniem jest ćwiczenie, ćwiczenie i jeszcze raz ćwiczenie - najlepiej na odległym obszarze lub na pustym parkingu. Jest to również świetne miejsce do ćwiczenia manewrów wymijania. Ostre hamowanie jest bardzo częstą przyczyną kolizji i wypadków, podobnie jak panika i słaba reakcja na sytuację kryzysową. Jeśli jednak nie czujesz się pewnie na raczkującym motocyklu, zapisz się na kurs bezpiecznej jazdy, na którym zwiększysz swoją pewność siebie na drodze i odświeżysz swoje umiejętności. Pracuj ze wszystkim, co ma do zaoferowania Twój motocykl - na przykład z kierunkowskazami. Coraz częściej zdarza się, że kierowcy motocykli albo w ogóle nie używają kierunkowskazów, co jest błędem, albo w ogóle ich nie wyłączają, dezorientując innych kierowców. Naucz się automatycznie wyłączać kierunkowskaz podczas zmiany kierunku jazdy.

Alkohol i narkotyki

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub narkotyków znacznie zmniejsza zdolność reagowania i koordynowania ruchów. Nawet niewielkie ilości mogą wpływać na umiejętności prowadzenia pojazdu. Dlatego nigdy nie wsiadaj za kierownicę samochodu, jeśli miałeś nawet niewielki wstrząs. Być może będziesz w stanie uniknąć śmiertelnego i niepotrzebnego wypadku. Nie należy również ignorować warunków pogodowych i drogowych. Niebezpieczna mgła, nieprzyjemny deszcz, oblodzenie lub słaba nawierzchnia drogi zwiększają ryzyko wypadku, więc obserwuj prognozę i nie przeceniaj swoich umiejętności motocyklowych. Nie oznacza to, że wolisz zostać w domu podczas lekkiego deszczu, po prostu bądź przygotowany i wyposażony na taką pogodę.

Jak (nie) jeździć na motocyklu

Technika jazdy to podstawa, ale niektórzy motocykliści nadal mają nieprawidłowe trzymanie ciała, niewłaściwe skręcanie i hamowanie, zarówno na początku, jak i po latach jazdy. Staraj się jak najlepiej kontrolować motocykl. Duża prędkość jest częstą przyczyną wypadków. Chociaż czasami wydaje się to nudne, zawsze przestrzegaj przepisowych ograniczeń prędkości i dostosowuj prędkość do aktualnych warunków i sytuacji na drodze. Miej też oko na otoczenie, czujności na motocyklu nie może zabraknąć. Zwracaj uwagę na otoczenie, skrzyżowania, duże natężenie ruchu i bądź czujny nawet na pustych drogach. Ważne jest, aby zwracać uwagę na inne pojazdy, pieszych i rowerzystów. Zachowanie odpowiedniej odległości od innych użytkowników drogi daje przestrzeń do przewidywania i reagowania. Podczas pokonywania zakrętów należy zwolnić pedał gazu, aby odciążyć motocykl i zachować równowagę. Możesz poćwiczyć skręcanie na pustym rondzie.Ostatnia wskazówka: wsiądź na rower w najlepszym stanie psychicznym. Może to zabrzmieć głupio, ale dobre samopoczucie i sprawność fizyczna działają na twoją korzyść. Wręcz przeciwnie, w stresie, w złości i pod wpływem emocji często popełniane są zupełnie niepotrzebne, ale krytyczne błędy. Staraj się maksymalnie rozluźnić ciało, delikatnie trzymaj kierownicę, zginaj łokcie i pracuj górną częścią ciała.